Certame de Curtas


CONSULTA AS BASES e INSCRICIÓN AO CERTAME AUDIOVISUAL

(Inscricións a partir do 01 de Outubro)

Inscricións para a VI edición dende o 01 de Outubro ata o 31 de Decembro

 

 

Correo electrónico de contacto: info@albertoromero.org

        

        

O certame audiovisual de curtas ‘Alberto Romero’ naceu como unha iniciativa da ANPA Caramecheiro do IES Nº1 de Ribeira no ano 2016, como homenaxe o traballo e dedicación social de Alberto Romero (1961-2015). A esta iniciativa sumáronse inmediatamente as ANPAs San Roque do IES Leliadoura e ANPA do CEIPP de Palmeira, así como a A.C. Lajareu por Barlovento, asociacións das que Alberto formou parte, entre outras.

Co apoio do Concello de Ribeira levouse a cabo a primeira edición deste certame na que participaron 19 traballos procedentes dos centros educativos do Concello de Ribeira. A entrega de premios celebrouse nunha gala con éxito rotundo e aforo completo no Auditorio de Ribeira no día 21 de xaneiro do 2017, onde de forma moi emotiva se presentou música, poesía, un monólogo e a proxección dos vídeos premiados.

Os traballos premiados da Primeira gala foron:

Categoría de 5º e 6º de Primaria – 1º e 2º de ESO:
          Bágoas ocultas, 6ºA de educación primaria do CPR Galaxia.
Categoría Diversidade Funcional:
          Conversor de emocións, Centro de día e ocupacional de AMICOS.
Categoría de 3º e 4º de ESO – Bacharelato):
          Tres problemas, Alexandra Pena Bretal de 3ºESO do IES Nº1 de Ribeira.

 

Dado o éxito acadado e interese mostrado por toda a comunidade, na segunda edición do certame a organización decide expandir o certame á mancomunidade de Arousa Norte, ahora Barbanza Arousa, como unha iniciativa pioneira no marco educativo e cultural entre os catro concellos que a forman, Ribeira, Pobra do Caramiñal, Boiro e Rianxo.

Ca colaboración da mancomunidade, os catro concellos, e 16 ANPAs da Arousa Norte (Barbanza Arousa), a segunda edición do Certame recolleu 33 inscricións e culminou con unha Gala celebrada no Teatro Elma da Pobra do Caramiñal o 27 de Xaneiro do 2018.

Os traballos premiados da Segunda gala foron estes:

Categoría de 5º e 6º de Primaria – 1º e 2º de ESO:
          Stop malos tratos (de alumnos do Salustiano Rey Eiras de A Pobra)
Categoría de 3º e 4º de ESO – Bacharelato):
          Máis che vale non ser ti (de alumnos do IES A Cachada de Boiro)
Categoría Diversidade Funcional:
          Agrios agarimos (de usuarios do CAD de A Pobra)
Categoría Libre:
          Bágoas de Ouro (de Lois Basallo Domínguez de A Pobra)

 

A terceira edición do Certame Audiovisual de Curtas “Alberto Romero” consolida este certame como unha referencia no sector audiovisual na comunidade dos concellos de Arousa Norte (Barbanza Arousa). Este ano, co apoio crecente de 18 ANPAs, Lajareu por Barlovento, a Mancomunidade Arousa Norte e os seus catro concellos, a Deputación da Coruña, e empresas como Banco Santander, Congalsa, Chicolino, Caixabank, Trazos Arte Estudio e EraDixital, marcou outra exitosa expansión e aceptación donde participaron 41 traballos audiovisuales dos diferentes concellos e tamén de fora da Mancomunidade na categoría libre, xa que se abreu a toda Galicia por primeira vez, culminando ca Gala de entrega de premios no Auditorio da Cachada en Boiro o día 23 de Febreiro do 2019.

Os premiados desta Terceira edición foron:

Categoría de 5º e 6º de Primaria – 1º e 2º de ESO:
          A Cadeira (do C.E.I.P. Ana Mª Diéguez e I.E.S. Félix Muriel de Rianxo)
Categoría de 3º e 4º de ESO – Bacharelato):
         Tormenta Mental (do Colexio da Milagrosa de Oleiros de Ribeira)
Categoría Diversidade Funcional:
          Pedras (de usuarios/as do CAD de A Pobra do Caramiñal)
Categoría Libre:
          4 minutos (de Fernando Yáñez, Nadia Somoza, Zaid Ouchykh de Ribeira)

 

A cuarta edición do Certame Audiovisual de Curtas “Alberto Romero” dalle continuidade a este certame e culmina o primeiro ciclo rotatorio da comunidade dos concellos de Arousa Norte (Barbanza Arousa) chegando o acto ata o Concello de Rianxo. Este ano, co apoio crecente de 19 ANPAs, Lajareu por Barlovento, a Mancomunidade Arousa Norte e os seus catro concellos, a Deputación da Coruña, e consolidando a colaboración de empresas como CaixaBank a través da "Fundación La Caixa", Congalsa, Chicolino, Bombón Chic, Trazos Arte Estudio e EraDixital, marcou outra exitosa edición donde participaron 34 traballos audiovisuales dos diferentes concellos e tamén de fora da Mancomunidade na categoría libre, xa que ésta está aberta a toda Galicia, culminando ca Gala de entrega de premios nun abarrotado Auditorio de Rianxo o día 29 de Febreiro do 2020. Este ano as categorías escolares foron modificadas para acoller tamén aos máis peques por demanda das propias ANPAs abarcando así todos os cursos de Primaria. Desta forma moitas iniciativas colaborativas de traballos en grupo, obradoiros audiovisuales, actividades de teatro, etc. deron o seu froito mostrando o valor do audiovisual nas aulas e na Educación en xeral.

Os premiados da Cuarta edición foron:

Categoría de Primaria:
         O Monicreque  (do C.E.P. Pilar Maestú Sierra  da Pobra do Caramiñal)
Categoría de Secundaria:
         O Chosco de Bandaseca  (do Salustiano Rey Eiras e do IES da Pobra do Caramiñal)
Categoría Diversidade Funcional:
         No Sabemos lo que Bailamos  (da Asociación Amicos de Boiro) 
Categoría Libre:
         As Costureiras (de Lois Basallo - Vou Films) 

 

A GALA DA V EDICIÓN CELEBROUSE O SÁBADO DÍA 20 DE MARZO NO AUDITORIO DE RIBEIRA (SEN AFORO) ÁS 18:00 horas. 
TRANSMITEUSE EN DIRECTO POLA TV CANAL BARBANZA, A NOSA WEB www.albertoromero.org, e FACEBOOK https://www.facebook.com/asociacionalbertoromero

DADAS AS CONDICIÓNS DE PANDEMIA NAS QUE VIVIMOS E A RESPONSABILIDADE SOCIAL E SANITARIA QUE TEMOS PARA EVITAR A SÚA POSIBLE PROPAGACIÓN, NESTA EDICIÓN GRABAMOS A GALA EN CONDICIÓNS SEGURAS PARA QUE TODAS E TODOS PUDESEMOS VELA POLA TV E POR AS NOSAS REDES. ESTE ANO CELEBROUSE SIN PÚBLICO. SOLO ESTIVERON PRESENTES OS NOMINADOS PARA RECOLLER OS PREMIOS, AUTORIDADES PARA ENTREGAR OS PREMIOS, ARTISTAS, E TÉCNICOS DA ORGANIZACIÓN DO EVENTO.

FOI UN ANO COMPLEXO NO QUE COMO NOVEDADES EXTENDEMOS POR PRIMEIRA VEZ A CATEGORÍA DE DIVERSIDADE FUNCIONAL A TODA GALICIA, E ADEMÁIS CHEGARONNOS INSCRICIÓNS DE SECUNDARIA NA CATEGORÍA LIBRE DESDE FORA DA COMARCA PORQUE A SÚA CATEGORÍA ESTABA LIMITADA PARA AS ESCOLAS DE BARBANZA AROUSA. POR ESTE MOTIVO TIVEMOS POR PRIMEIRA VEZ UN PREMIO MENCIÓN ESPECIAL PARA ESTES PARTICIPANTES. EN TOTAL ESTE ANO TIVEMOS 68 INSCRICIÓNS, O NÚMERO DE INSCRICIÓNS MÁIS ALTO DESDE QUE EMPEZAMOS ESTA ANDADURA.

TODAS AS CURTAS NOMINADAS PODENSE VER NA NOSA WEB www.albertoromero.org NA PÁXINA DE INICIO. ESTÁN ORGANIZADAS POR CATEGORÍA.

As Curtas Premiadas da Quinta edición foron: 

PRIMARIA: Como Cambia o Conto… do CEP PILAR MAESTÚ SIERRA da POBRA DO CARAMIÑAL
SECUNDARIA: Baixo a Tormenta do IES Número 1 de RIBEIRA
DIVERSIDADE: Un Día Cualquiera, Joder da APAMP de VIGO
MENCIÓN ESPECIAL: Sociedade, S.A. de Lara Boubeta de MOAÑA
CATEGORÍA LIBRE: Kleiner Lügner (Pequeno Mentireiro) de David Saborido de CAMBRE

A TODOS OS NOSOS PATROCINADORES E COLABORADORES, INSTITUCIÓNS, EMPRESAS E ANPAS QUE FIXERON TODO ESTO POSIBLE MANDÁMOSLLE O MAIS SINCERO AGRADECEMENTO POLA SÚA COLABORACIÓN. PARA O ANO VOLVEREMOS MÁIS FORTES E CON MÁIS GANAS. GRAZAS A TOD@S POLA VOSA PARTICIPACIÓN E APOIO.

ASOCIACIÓN CULTURAL ALBERTO ROMERO

Organiza: Asociación Cultural Alberto Romero